دفتر هواپیمایی مدار

13 جاذبه برتر گردشگری در زوریخ

13 اردیبهشت ماه 1397، ساعت 12:22

جهانگردی

13 جاذبه برتر گردشگری در زوریخ

آنجا که زوریخ، بزرگ‌ترین شهر سوئیس را به‌عنوان قطب اقتصادی و فرهنگی این کشور و یکی از مراکز مهم مالی و صنعتی اروپا می‌دانند، گاهی فراموش می‌شود که این شهر پر از زیبایی‌های گردشگری نیز هست. زیبایی‌ها و دیدنی‌های بی‌شمار زوریخ، هنردوستان را تا هفته‌ها بعد از بازگشت از تور سوئیس سرحال نگاه خواهد داشت.

سنت تفکر لیبرال و جامعه‌ی روشن‌فکری زوریخ منجر به جذب شخصیت‌های برجسته‌ای در طول تاریخ شده است، کسانی چون گئورگ بوشنر (Georg Büchner)، ولادیمیر لنین (Vladimir Lenin)، جیمز جویس (James Joyce)، کارل گوستاو یونگ (C. G. Jung) و توماس مان (Thomas Mann) و این سنت تا امروز نیز ادامه یافته است. گرچه اکنون زوریخ با فعالیت‌های صنعتی و کسب‌وکار در آمیخته است، اما هنوز یکی از زیباترین شهرهای سوئیس برای بازدید و گشت‌وگذار به شمار می‌رود.

1. شهر قدیمی زوریخ | Old Town

بین خیابان بانهوف (Bahnhof) و حاشیه‌ی سمت چپ رود لیمات (Limmat)، نیمه‌ی غربی شهر قدیمی زوریخ را خواهید دید که رومیان در آن پایگاه مستحکم خود را بنا کرده‌اند؛ همان چیزی که امروزه لیندن‌هوفِ (Lindenhof) آرام و پوشیده از درختان را تشکیل می‌دهد. از تراسِ آن، نمای زیبایی از شهر قدیمی خواهید دید. در شرقی‌ترین بخش آن، در امتداد رودخانه، ردیف خیابان‌های قدیمی و جذاب را خواهید یافت. اگر به سمت خیابان مونستر (Münstergasse) روی بگردانید، به کوچه‌ی ناپف (Napfgasse) می‌رسید و در کنار آن، «برجِ برون» که دفتر مرکزی تبادلات مالی لومبارد در قرون 14 و 15 بوده است را خواهید دید. خانه‌ی ناپف (Haus zum Napf)، در شماره 6، دارای دکور داخلی زیبا و اتاق‌هایی است که به سبک رنسانس چیده شده‌اند.

در شماره 17 و کوچه اشپیگل‌ (Spiegelgasse) ، خانه‌ای می‌بینید که لنین در سال 1917 در آن زندگی ‌می‌کرده است. در همین خیابان و پشت یکی از میزهای کافه‌ی ولتیر (Voltaire) بود که هانس آرپ (Hans Arp) و تریستان تزارا (Tristan Tzara) در سال 1916 جنبش دادا را پایه‌گذاری کردند. کوچه اشپیگل از سمت شرق به نویمارکت (Neumarkt) می‌رسد، جایی که در آن خانه‌ی انجمن کفاشان را خواهید یافت که امروزه به سالن تئاتر بدل شده است و نیز «خانه‌ی اسناد» که قدمت آن به قرون وسطی باز می‌گردد و نشان می‌دهد که سبک‌های تزئینی و دکوراسیون داخلی به مرور قرن‌ها چه تغییراتی یافته‌اند. قدمی به داخل بگذارید تا حیاط این بنا و زوریخِ سال 1800 را ببینید. نمای داخلی با سقف و دیوارهای نقاشی شده‌ی آن از قرن 17 و به همان صورت حفظ شده است. در این محله می‌توانید عتیقه‌فروشی‌ها، بوتیک‌های قدیمی و هم‌چنین کافه و رستوران‌های زیبایی را ببینید.

جاذبه های سویس، زوریخ

2. موزه هنر‌های زیبا زوریخ | Museum of Fine Arts

یکی از برترین موزه‌های هنر زیبا‌ی اروپا، خانه‌ی هنر زوریخ است که توسط «انجمن هنر زوریخ» اداره می‌شود و سابقه‌ی آن به انجمن هنرمندان باز می‌گردد؛ انجمنی که در سال 1787 پایه‌گذاری شد. در حالی که این مکان دارای کلکسیون‌های عظیمی از آثار هنرمندان متعدد است، با این حال تأکید موزه همواره بر باکیفیت‌ترین آثار هر هنرمند با بیش‌ترین مبلغ بوده است. خانه هنر به طور خاص در زمینه‌ی مکاتب امپرسیونیسم، پست‌امپرسیونیسم و هنر مدرن فعالیت می‌کند. آغاز به کار این موزه با آثار پیشتازان هنر و امپرسیونیست‌های اولیه چون «دلاکروا»، «کورو»، «کوربه» و «مانه» بوده است. دو اثر از زیباترین آثار نیلوفر آبی در مرکز نمایشگاه مونه قرار دارد. «سزان» و «ونگوگ» نیز با آثاری از اواخر عمرشان در این موزه حضور دارند؛ به خصوص اثری که ونگوگ در روزهای آخر زندگی‌اش خلق کرده است. یک اتاق کامل نیز به آثار رؤیایی و مشهور «مارک شاگال» اختصاص یافته است.

آثار مهمی از «میرو»، «ماکس ارنست»، «مگریت» و «سالوادور دالی» نیز به نمایش هنرمندان سورئالیست پرداخته است و «ماتیس» هم به‌عنوان مجسمه‌ساز و هم به‌عنوان نقاش در این موزه معرفی شده است. همان‌طور که انتظار می‌رود، کارهای فراوانی نیز از مکتب دادا مشاهده می‌شود، مکتبی که درست همین‌جا در زوریخ متولد شد. در اینجا نیز باز تأکید بر آثار مهم و تاثیرگذار است، ازجمله چشم‌انداز فوق‌العاده زیبای تابلوی «تعمید مسیح» اثر دومنیکینو که نقطه عطفی در هنر نقاشی منظره به شمار می‌رود. به دست آوردن آثار هنرمندان زنده نیز برای گردانندگان این موزه از اهمیت زیادی برخوردار است و شاهد این مدعا، اینکه در طبقه‌ی همکف، نمایشگاه‌های متعددی از مجسمه‌های معاصر را خواهید دید.

جاذبه های سویس، زوریخ

3. موزه‌ ملی سوئیس | Swiss National Museum

یک ساختمان قلعه‌مانند، با جلوه‌ی نئوگوتیک، موزه‌ای را در خود جای داده است که تاریخ و فرهنگ کل سوئیس را می‌توان در آن یافت. این موزه تا به امروز مهم‌ترین کلکسیون آثار فرهنگی و تاریخی سوئیس بوده است؛ از این میان بیش از 820 هزار اثر، موضوعات مختلفی از دوره‌ی پیشاتاریخ تا قرن بیستم را شامل می‌شوند. مجموعه‌های باستان‌شناسی، با سازه‌هایی از 100 هزار سال قبل از میلاد مسیح تا 800 بعد از میلاد که در سوئیس کشف شده‌اند، در زمره‌ی زیباترین آثار باستانی اروپا می‌باشند. کل مجموعه‌ها؛ آثاری از طلاجات و نقره‌جات، منسوجات، پوشاک، فلزات، جواهرات، ساعت‌های مچی و دیواری، ابزارآلات علمی، زندگی روستایی، کالسکه و سورتمه، آلات موسیقی، صنایع دستی و عتیقه‌جات صنعتی را پوشش می‌دهد. نقاشی‌های دیواری قرون وسطایی و مجموعه‌ی شیشه‌های رنگی قدیمی از موارد جالب توجه این موزه است.

ویترین‌ها دارای چهار تِم مختلف‌اند: ۱) کوچ‌نشینی و یکجانشینی اولیه، ۲)مذاهب و تاریخ روشنفکری، ۳) تاریخ سیاسی و ۴) رشد اقتصادی سوئیس. گالری مجموعه‌ها، بالغ بر 20 ویترین از صنایع دستی سوئیس را به نمایش گذاشته است. مجموعه‌ای از اتاق‌های بازسازی شده‌ی دوره‌های مختلف که از ویژگی‌های مشهور این موزه به شمار می‌روند، تحول دکوراسیون و لوازم خانگی را طی قرون مختلف و همراه با تحول فضاهای زندگی و تغییر سلایق و علایق، به نمایش گذاشته است. لوازم خانگی سوئیسی متعلق به قرن بیستم نیز برای تأکید بر تقابل آن با دوره‌های قدیم، در این مکان وجود دارد.

جاذبه های سویس، زوریخ

4. خیابان بانهوف | Bahnhofstrasse

خیابان بانهف اصلی‌ترین و پر رفت و آمدترین خیابان زوریخ به حساب می‌آید که از ایستگاه اصلی متروی شهر (بانهوف) تا میدان بورکلی (Bürkliplatz) ادامه یافته است. این خیابان 1200 متری، یکی از جذاب‌ترین مکان‌های خرید در اروپا به شمار می‌رود که فواره‌ها، هنر خیابانی، درختان و بناهای متمایز و زیبا، روح تازه‌ای به آن بخشیده‌اند. گرچه خیلی از فروشگاه‌هایی که در این ردیف دیده می‌شود، مملو از لباس‌های گران‌قیمت، مد روز، جواهرات و سایر کالاهای لوکس هستند، اما ویترین‌هایی که به دقت تزئین شده و خود بناهای این خیابان، موجب شده است تا خیابان بانهوف به مکان مشهور و جذابی برای همه‌ی اقشار تبدیل شود. بخش میانی خیابان در سال 1867 و با پر کردن یک خندق قدیمی، به نام گودال قورباغه‌ها (Fröschengraben) ساخته شده است. در میان بناهای جالب، چندین بنا وجود دارد که متعلق به قرن بیستم‌اند، ازجمله «ساختمان وبر» که در سال 1912 و 1928 بازسازی شد و مجموعه فروشگاه یِلمولی (Jelmoli) در کوچه‌ی زایدن (Seidengasse)  اول که در اصل با اسکلتی از آهن ساخته شده بود.

در زیرزمین شماره 31 خیابان بانهوف، موزه‌ی بِیِرزوریخ (Uhrenmuseum Beyer Zürich) واقع شده است که کلکسیون عظیمی از ساعت‌های مچی و دیواری، ساعت‌های خورشیدی، نفتی و آبی تا ساعت‌های سوئیسی با چرخ دنده‌های چوبی و ساعت‌های پاندولی نورنبرگ را به نمایش گذاشته است. در بخش پایینی خیابان بانهوف، میدان پاراده (Paradeplatz) قرار دارد، همراه با بنای مجلل دفتر مرکزی کرِدیت سوئیس متعلق به سال 1876 و هتل سَووی بورن‌ویله که در سال 1838 بنا شده و در 1978 بازسازی شد. در قرن هجدهم، میدان پاراده، یک بازار فروش احشام بود که بعدها به‌عنوان محوطه‌ی رژه به کار می‌رفت.

جاذبه های سویس، زوریخ

5. کلیسای زنان | Fraumünster

این واژه را اغلب با کلیسای بانوی ما (Church of Our Lady) اشتباه می‌گیرند، اما نام این کلیسای پروتستانی در اصل به معنای کلیسای زنان است که اشاره به صومعه‌ای دارد که در سال 853 در این مکان برای زنان اشراف اروپایی ساخته شد؛ این بنا را امپراتور «لودویگ» (Ludwig) برای دخترش «هیلدگارد» (Hildegard) برپا کرد. تا قرون وسطی، سرپرست صومعه همان حاکم شهر بود. کلیسا یک باسیلیکای ستون‌دار با سه راهرو و یک سالن اصلی به سبک گوتیک است که از قرن 13 تا 15 ساخته شده، در اتاقک زیرین کلیسا می‌توانید بقایای سردابه‌ای متعلق به صومعه قرن نهم را ببینید.

گرچه خود کلیسا ارزش دیدن دارد، اما آن چیزی که این کلیسا را به مشهورترین جاذبه‌ی توریستی زوریخ تبدیل کرده است، مجموعه‌ی زیبایی از پنج پنجره با شیشه‌های رنگی است که در صدرنشین کلیسا، توسط «مارک شاگال»، در سال 1970 تعبیه شده است. این پنجره‌های خوش‌رنگ، از چپ به راست، عروج الیاس به بهشت، یعقوب، صحنه‌هایی از زندگی مسیح، یک فرشته در حال دمیدن در صور و موسی را نشان می‌دهند. تزئینات گل رز به کار رفته در بازوییِ جنوبی نیز اثر مارک شاگال است. در بازویی شمالی، پنجره‌ی نقاشی شده‌ی دیگری دیده می‌شود، با تصویر بهشت آسمانی که توسط «آگوستو جاکومِتی» در دهه 1940 ساخته شد. خود صومعه در سال 1898 تخریب شد تا راهی به سمت تالار شهر باز شود، اما بقایای راهروی سرپوشیده به سبک رومانسک و گوتیک، با نقاشی‌هایی از بودمر (Bodmer)، هنوز افسانه‌ی پیدایش این صومعه و قدیسان شهر، فلیکس و رِگولا را به نمایش می‌گذارند.

جاذبه های سویس، زوریخ

6. قنادی اشپرونگلی | Confiserie Sprüngli

 

کافه-شیرینی‌پزیِ اشپرونگلی در سال 1856 در میدان پاراده افتتاح شد و امروزه به مکانی جذاب تبدیل شده است. به انبوه شیرینی‌های وسوسه‌انگیز درون ویترین نگاه کنید و خواهید دید که چه طور به داخل کافه کشیده می‌شوید تا ترافل‌های تزئین شده (که از خامه‌ی تازه تهیه می‌شوند)، بون‌بون‌ها، کیک‌ها و شیرینی‌های مخصوص با نام لوکزامبورگلی (Luxemburgerli) را میل کنید! شیرینی‌فروشی در طبقه‌ی همکف قرار دارد و صبحانه، ناهار و دسرهای عصرانه در کافه-سالن طبقه‌ی بالا و در محیطی شیک و اصیل سرو می‌شود.

دیدنی های زوریخ - جاذبه های سویيس

7. دریاچه زوریخ | Lake Zürich

در نقطه‌ای که جریان لیمات از دریاچه آغاز می‌شود، پل کیبروکه (Quaibrücke) رودخانه را قطع می‌کند تا میدان بِلوو را به میدان بورکلی متصل نماید؛ جایی که محل پهلو گرفتن کشتی‌های بخار است. از این نقطه، می‌توانید سوار بر کشتی کوچک بخار، روی دریاچه زوریخ برانید تا از مناظر زیبای آلپ لذت ببرید. تمامی ساحل را تفرجگاه‌ها و پارک‌ها پوشانده‌اند که در آنجا افراد محلی را مشغول آفتاب گرفتن، دویدن، پیک‌نیک یا شنا در دریاچه خواهید دید. حدود یک و نیم کیلومتر دورتر از میدان بلوو، پارک زیبای زوریخ‌‌هورن (Zürichhorn) قرار دارد که در سال 1939 برای نمایشگاه ملی ساخته شده است. در اینجا می‌توانید یک رستوران و یک باغِ چینی را کشف کنید و نیز قایقی را ببینید که بر کناره‌ی لیمات‌شیف (Limmatschiff) پهلو گرفته است. لیمات‌شیف از ایستگاه اصلی متروی زوریخ در بالای رود تا دریاچه کشیده شده و در زوریخ‌هورن به پایان می‌رسد. یک بازار بزرگ عتیقه‌جات نیز از ماه مه تا اکتبر، هر شنبه، در میدان بورکلی برگزار می‌شود و در آن 500 فروشنده از آثار آنتیک و قدیمی گرفته تا لوازم سرگرمی را عرضه می‌کنند.

دیدنی های زوریخ - جاذبه های سویيس

8. لیماتکی و تالار شهر | Limmatquai and the Rathaus

در امتداد لیماتکی که خیابان مشهوری برای خرید در حاشیه رودخانه است، تعدادی خانه‌ی صنفی قدیمی و باشکوه دیده می‌شود که یادآور ثروت اصناف و انجمن‌هایی است که تا سال 1789 شهر را اداره می‌کردند. خیلی از این‌ها امروزه به رستوران تبدیل شده‌اند، بنابراین می‌توانید به راحتی نگاهی به درون خانه‌ی زعفران فروش‌ها‌ی متعلق به سال 1719 (شماره 54)، خانه‌ی سگ فروشان متعلق به سال 1660 (شماره 42) و خانه‌ی دو طبقه‌ی نجاران متعلق به سال 1709 (شماره 40) بیندازید که با پنجره‌ی بالکنی زیبایی آراسته شده است. تالار شهر زوریخ را نیز به سادگی می‌توان پیدا کرد چرا که مشرف‌به رودخانه است و روی طاق‌های عریضی در انتهای شرقی پل تالار شهر قرار گرفته است. این بنا که بین سال‌های 1694 تا 1698 ساخته شد، به سبک پرجلال و شکوه رنسانس متأخر، دارای دکوراسیونی مملو از تندیس‌ها و یک تالار فرمایشات به سبک باروک است که مسلماً ارزش بازدید دارند.

دیدنی های زوریخ - جاذبه های سویيس

9. باغ وحش زوریخ | Zurich Zoo

 بیش از 300 گونه جانوری مختلف در دنیای عجیب و شگفتی‌آور باغ وحش زوریخ زندگی می‌کنند؛ باغ وحشی که یکی از بهترین‌ها در اروپاست. حیوانات تا حد ممکن در فضایی نزدیک به اقلیم اصلی خود نگهداری می‌شوند: پلنگ‌های برفی در میان چشم‌انداز صخره‌ایِ شبیه به هیمالیا زندگی می‌کنند، پنگوئن‌ها در آب سرد به شنا مشغول‌اند و می‌توانید گونه‌ای از خفاش‌ها، به نام «روباه پرنده» را در فضایی شبیه به جنگل‌های استوایی به مساحت 13 هزار مترمربع مشاهده کنید. در پارک فیل‌ها، کنگ کراخن (Kaeng Krachan)، خانواده‌ای از فیل‌های آسیایی خواهید دید که در حال بازی با فرزندان خود و شنا در مجموعه‌ای چند آب‌وهوایی هستند؛ چیزی که متناسب با محیط‌زیست طبیعی‌شان طراحی شده است. ترامواها و قطارهای کوچک می‌توانند شما را از ایستگاه اصلی تا میدان پاراده، از داخل این باغ وحش عبور دهند.

دیدنی های زوریخ - جاذبه های سویيس

10. موزه بلرایو | Bellerive Museum

کلکسیون‌های عظیم و جالب توجه موزه‌ی بلرایو که مهم‌ترین موزه‌ی سوئیس است، هنرهای کاربردی را از انواع موضوعات و تِم‌ها به نمایش می‌گذارد؛ از هنر و طراحی گرفته تا انواع دوره‌های تاریخی. این موزه به خصوص در زمینه‌ی آثاری از همه‌ی انواع هنرهای مربوط به دوره‌ی آرنواو (Nouveau) و نمونه‌های ارزشمندی از هنر سرامیک، شهرت دارد. سایر زمینه‌های هنری و صنعتی، همچون نساجی، سرامیک مدرن و عروسک‌های خیمه شب بازی آثار دست هنرمندان قرن بیستم نیز در این مجموعه به چشم می‌خورد. هم‌چنین 200 آلت موسیقی از دوره‌های مختلف تاریخ در اینجا گردآوری شده است.

دیدنی های زوریخ - جاذبه های سویيس

11. موزه ریتبرگ | Rietberg Museum

ویلایی به سبک نئوکلاسیک که با اقتباس از ویلا آلبانیِ رم ساخته شده است (در واقع کپیِ موبه‌موی آن است) امروزه کلکسیون جالبی از بارُن ادوارد از اهالی «هایت» را در خود جای داده است. این ویلا در سال 1857 برای یک کارخانه‌دار آلمانی ساخته شد و به پاتوق روشنفکران زوریخ بدل گشت. این تنها موزه‌ی هنر غیراروپایی در سوئیس است و در آن مجموعه‌هایی نظیر مجسمه‌سازی هند، تصاویر و آثار برنز از معابد تبت، آثار تزئینی حفاری شده از چین، لوح سنگی بودایی و سرامیک و یشم سبز آسیایی را خواهید دید؛ هم‌چنین آثاری هنری از سواحل اقیانوس آرام، خاورمیانه و آمریکای شمالی، در کنار مجموعه‌هایی از حکاکی‌ها، ماسک‌ها و آثار برنز آفریقایی در این موزه یافت می‌شود. این ویلای بزرگ در پارک زیبای ریتر (Rieter) واقع شده است، یک باغ خوش‌منظر انگلیسی با مسیرهای پیاده‌روی!

دیدنی های زوریخ - جاذبه های سویيس

12. کلیسای سن‌ پیتر | St. Peter's Church

کلیسای سن‌پیتر، در جنوب لیندن‌هوف در شهر قدیم، روی تپه‌ای کوچک واقع شده است. این قدیمی‌ترین کلیسای محلی زوریخ، دارای یک سن سرودخوانی به سبک رومانسک و متعلق به اوایل قرن سیزده است که در زیر برج کلیسا قرار گرفته و نیز دارای سالنی به سبک باروک با سه راهرو و گالری می‌باشد. می‌توانید فونداسیون اصلی قرن نهمی ساختمان را در زیر محراب مشاهده کنید. در سال 1583، بزرگ‌ترین صفحه ساعت اروپا در این کلیسا نصب شد، با قطر 8.7 متر که هنوز هم این رکورد را به نام خود حفظ کرده است.

دیدنی های زوریخ - جاذبه های سویيس

13. گروس مونستر | Great Minster

گروس‌ مونستر (Grossmünster)، کلیسای اصلی زوریخ است که در تراسی روباز به سمت رودخانه واقع شده و با برج‌های دوقلویش، خط افق شهر را نشانه‌گذاری کرده است. این بنا که بین قرون 11 و 13 ساخته شد، یک باسیلیکای سه راهرویی به سبک رومانسک است، با یک پشت‌محراب که روی سردابه‌ای واقع شده و قدمت آن به حدود 1100 میلادی باز می‌گردد. سطوح بالایی برج‌ها مربوط به سال 1487 هستند اما گنبدها در 1782 اضافه شده است. بر بالای برج جنوبی در سمت رودخانه، پیکره‌ی نشسته‌ی شارلمانی را می‌بینید. شارلمانی طبقه یا صنفی را پایه‌گذاری کرد که این کلیسا در اصل به آن‌ها تعلق داشت. می‌توانید مجسمه‌ی فرسایش یافته‌ی اصلی را در سردابه پیدا کنید. نمونه‌ی سالم بیرونی در واقع کپیِ مجسمه‌ی اصلی است. از موارد دیگری که باید بدان‌ها توجه کرد، دو درب برنزی مدرن متعلق به سال‌های 1935 و 1936، سرستون‌های تندیس-مانند رومانسک؛ بقایای نقاشی‌های دیواری سبک گوتیک و یک راهروی سرپوشیده به سبک رومانسک متأخر است که حدود 1200 میلادی ساخته شده است. سه پنجره با شیشه‌های رنگی نیز در سمت محراب دیده می‌شود که توسط «آگوستو جاکومتی» در سال 1933 ساخته شده‌اند.

دیدنی های زوریخ - جاذبه های سویيس

شرکت خدمات مسافربری و گردشگری مدار سفر خوشی را برای شما آرزومند است.

وب سایت:   www.madarair.ir

کانال تلگرام:  t.me/madartour

تلفن تماس : 04533252111

دسته بندی: جهانگردی
ارسال نظر